Co to jest wyciskarka do soków i jaką wybrać?

Panująca moda na zdrowy tryb życia oraz samodzielne przygotowywanie posiłków sprawiła, że obecnie mamy już dostępne urządzenia, które jeszcze kilka lat temu nie były u nas wykorzystywane.

Jednym z takich urządzeń będzie wyciskarka do owoców, która pozwoli nam przygotowywać pełnowartościowe smaczne soki. Wyciskarki obecnie dzieli się na ręczne oraz mechaniczne. Ręczne są bardzo proste i danie, ale uzyskujemy mniej soku a będzie trzeba używać dużej siły. Natomiast mechaniczne dają nam świetną wydajność i rzeczywiście zbudowane z wałków ślimakowych urządzenia dadzą nam wiele cennego soku, który będzie świetnie smakował.

Zalety

Posiadanie wyciskarki do owoców na własny użytek to świetne rozwiązanie, ponieważ już nie będzie trzeba kupować gotowych soków, które często wykonywane są z koncentratu i ich wartość jest bardzo mała. Natomiast sok prawdziwy stanie się naszym udziałem, ponieważ z wyciskarką bez problemu będziemy sobie mogli go przygotowywać. Sok z domowej wyciskarki będzie doskonały, również dlatego, że można go przechowywać w lodówce nawet przez dwie doby bez utraty walorów smakowych i prozdrowotnych właściwości.

Jaką wyciskarkę kupić?

Rosnąca obecnie popularność wyciskarek jest niepodważalna i trzeba to po prostu zauważyć. To sprawia, ze w sklepach pojawia się coraz więcej różnych urządzeń, ale nie wszystkie spełniają ważne zadania i będą w stanie przygotowywać dla nas rzeczywiście wartościowy sok. Dobre urządzenie będzie służyło nam przez lata, dlatego warto wybrać jakiś markowy produkt.

Funkcjonowanie

Jeśli chcemy sobie wybrać takie dobre jakościowo urządzenie powinniśmy się zastanowić nad tym jak takie urządzenie będzie działać. Najczęściej w obudowie znajdują się dwa wałki. Pierwszy dzieli owoce, a drugi je miażdży. Następnie przez sito będzie odsączany sok, który znajdzie się w podstawionym pojemniku.

wyciskarka - opis urządzeniaWygląd i bezpieczeństwo

Dobre urządzenie powinno gwarantować pozyskiwanie wartościowego soku, ale powinno być także wykonane w ten sposób, że będzie bezpieczne dla użytkownika. Sprzęt musi być odporny na wilgoć. Materiał, z którego będzie przygotowany powinien być neutralny, tak by nie wchodził w reakcję z kwasami z owoców, które pojawią się w trakcie wyciskania soku.

Podsumowanie

Wyciskarka co do zasady to urządzenie, które nie jest szczególnie skomplikowane, ale na pewno potrzebne w domu każdego kto chce żyć zdrowo i spożywać pełnowartościowe produkty. Warto będzie wybrać nieco lepszy sprzęt, tak by pracował dla nas bez zarzutu przez wiele lat.

Autor

Daniel Dobrzański

Lekarz medycyny naturalnej.