Produkty wspomagające walkę z nadwagą

Można wyróżnić cztery grupy produktów spożywczych, które są ważne do prowadzenia zbilansowanej diety. Warto poznać właściwości tych produktów, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio je dołączać do naszego jadłospisu.

Co jeść, by cieszyć się zdrowiem oraz szczupłą sylwetką?

Mleko i nabiał

Mleko jest bardzo ważne do rozwoju organizmu na wczesnych etapach życia człowieka. Później będzie stanowić cenne źródło wapnia oraz białka a także witamin D oraz A. Twierdzi się, że mleko pasteryzowane nie jest tak zdrowe jak surowe, świeże mleko. Jest to prawdą, gdyż w procesie pasteryzacji wiele cennych składników niezbędnych do likwidowania bakterii ulegnie zniszczeniu.

Zdrowy styl życia

Oczywiście nie każdy przepada za mlekiem oraz produktami mlecznymi. Są również osoby, które mają problem z laktozą, dlatego można tutaj szukać produktów zastępujących takich jak mleko sojowe, ryżowe czy tofu. W diecie redukującej wagę należy wybrać produkty chude bądź odtłuszczone, częściej wybieramy produkty fermentowane. Ograniczamy zaś spożywania sera żółtego..

Mięso, ryby, drób, jaja, orzechy i nasiona roślin strączkowych

Produkty, które należą do tej grupy to dla naszego organizmu cenne źródło białka a dodatkowo również witamin B oraz mikroelementów. Istotnym składnikiem mineralnym w ramach tej grupy spożywczej będzie żelazo, które znajduje się w produktach zwierzęcych oraz roślinnych.

Zalecenia dietetyczne, które dotyczą tej grupy opierać się będą na wyborze produktów chudych i co bardzo ważnie nieprzetworzonych. Aby ułatwić sobie przygotowanie diety należy mieszać odpowiednio tymi produktami gwarantując sobie racjonalną dietę. Spożywanie tłustego mięsa trzeba ograniczać do minimum.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce są bardzo cenne tak jak wyciskane z nich soki. To właśnie z nich mamy najwięcej witaminy C, kwasu foliowego czy beta karotenu oraz błonnika pokarmowego. Ważne będzie również to, by w naszej diecie nie brakowało warzyw i owoców. Warzywa poza gotowanymi marchewkami i buraczkami oraz kukurydzy będzie można spożywać bez żadnych ograniczeń także w formie przekąsek miedzy posiłkami.

W trakcie odchudzania trzeba jednak rezygnować z następujących owoców:

  • winogrona;
  • banany;
  • arbuzy;
  • owoce z puszki;
  • owoce kandyzowane.

Inne dodatki owoce na pewno będą fajnym urozmaiceniem posiłków i dodatkowo dostarczą nam cenne wartości odżywcze, dlatego warto nimi zastępować słodycze.

Kategorie: Zdrowie,

Autor

Przemysław Rusin

Dietetyk.